Підсумки чемпіонату України 2021 з шахів (командний та особистий)

Підсумки чемпіонату України 2021 з шахів (командний та особистий)

  • Post category:Шахи

Спортивна федерація глухих України (СФГУ) спільно з Укрцентром «Інваспорт» та Національним комітетом спорту інвалідів України, у вересні, традиційно проводить командний та особистий (бліц) чемпіонати України з шахів серед глухих спортсменів. Місцем проведення в 2021 року стало м. Дніпро, як повага до шахової особистості та пам’яті про ЗМСУ, Глущенка Миколи – місцевого спортсмена, шахового ентузіаста і відомого тренера. Переконані, що турнір вдався виконав поставлені цілі і завдання, став ще однією цікавою сторінкою в шаховій історії СФГУ.

Згідно календарного плану в м. Дніпро 18-19 вересня відбувся особистий чемпіонат України з шахів серед глухих спортсменів, розділ – Бліц. В турнірі взяли участь 45 учасників з 11 областей України та м.Києва. Чоловіків взяло участь 33 учасника, жінок – 12. Турнір серед чоловіків проходив за швейцарською системою в 11 турів, в жінок – колова система теж 11 турів. Контроль часу 3 хвилини + 2 секунди за кожен зроблений хід. Вибрана система дозволила об’єктивно підійти до визначення переможців в чемпіонаті України, виключити випадкові моменти. Як наслідок, впевнений виступ лідерів і закономірна перемога у чоловіків – Філіппського Олексія, у жінок – Бакланової Тетяни. Олексій набрав 9,5 очок з 11 можливих, пройшов турнір без поразок і лише 3 рази розійшовся миром: в 4 турі з Овчаровим Тарасом, в 5 турі з Коваленком Володимиром і 6 турі Мусієнком Олексієм. Друге місце в Овчарова Тараса 8 з 11 очок, який в цей раз стартував блискуче – 5 з 5 очок. Тарас у 8 турі зазнав прикрої поразки від «земляка», МС Мусієнка Олексія, що і призвело до «срібла» в медальну копилку провідного шахіста, збірника України, і без сумніву, сильної особистості, перспективного, талановитого спортсмена. «Бронзу» виборов Коваленко Володимир 7,5 з 11, який не перестає дивувати стабільною грою та віртуозною технікою і здатністю «дотиснути» суперника в ендшпілі. Серед маленьких сенсацій слід згадати перемогу над Коваленком «місцевого самородка» – Гармаша Ілларіона в 9 турі та 5 місце останнього з результатом 7 з 11. Окремо слід згадати виступ МС з м.Київ – Мусієнко Олексія, який зазнавши на старті 2–х поразок зумів показати серію з 6 перемог, остання над Овчаровим Т. і лише втручання «короля шахів глухих України» –  Олексія Філіппських зупинило досвідченого майстра – в підсумку 4 місце з 7,5 очок з 11 можливих. Непогано виступив Заболотний Володимир з Рівного, який мав найкращу стартову позицію, але поступився лідерам і з 7 очками посів 6 місце. Виступ Опенишева В. і Кім Єн-Су можна вважати вдалим – 8 та 9 місце відповідно. Окремо слід сказати про нашу молодь, яка потроху набирає силу і оберти – Покотаєв Владислав, Лапін Олександр і Колб Денис. Зрілу, змістовну гру і добрий результат 7 очок з 11 можливих показав Владислав Покотаєв, як наслідок – 7 місце. Лапін замкнув 10-ку з 6,5 очками, а Колб з 5,5 очками був 11-м. Турнір загалом був запальним і цікавим.

У жінок «шаховою королевою» стала ЗМС, Бакланова Тетяна, яка у витонченій манері, без зайвої квапливості розібралась з кожною із суперниць і набравши 10,5 очок з 11 можливих виборола «золото» ЧУ-2021. Єдина хто змогла дати бій Тетяні, та звести в нічию партію з чемпіонкою, була Наталя Мироненко, ЗМС з Полтави. Як наслідок «срібло» з результатом 9 з 11 очок. Впевнено «бронзу» виборола харків’янка, МС Осипова Альона, яка пройшла турнір впевнено на одному подиху, перемогла «середнячків» і розписала мир з лідерами – Мироненко Н. та Гончар С. в напружених партіях. Серед міні-сенсацій стала партія між Гончар Світланою з Одеси та Аблогіною Інною з м.Київ. В напруженій боротьбі Інна святкувала перемогу. В результаті ЗМС, Світлана Гончар випала з трійки, а от Інзі не вистачило досвіду в боротьбі з лідерами, яким вона капітулювала, в результаті Гончар – 5-та, Аблогіна на 6 місці. Серед молоді слід відмітити – Сивун Марину та Баранник Анну які набрали по 4 очка. Турнір, в чергове показав, що альтернативи лідерам немає і лідери жіночої збірної України є найкращі в країні, та маємо надію у світі також.

Командний чемпіонат України стартував 20 вересня і тривав 7 днів. За Регламентом турнір проходив за командною швейцарською системою в 7 турів з «класичним» контролем 1год. 30 хв. + 30с. за кожен зроблений хід. Склади команд – 6 дошок де 1-4 чоловічі дошки, 5 жіноча дошка і 6 юніорська. В турнірі взяли участь 9 команд, загалом 47 спортсменів серед яких 8 дівчат та жінок. З ряду причин деякі команди були не укомплектовані, норма – не менше 4 дошки з 6. Одразу в трьох команд – Одеської,  Львівської та Чернігівської відсутні чоловіки на 3 та 4 дошках, господарі турніру Дніпропетровці не змогли знайти шахістку на 5 дошку. Фаворитами турніру вважались команди Донецької області та м. Києва, які по складу є об’єктивно сильнішими за інших. В першому турі Донецька область зустрілась з Львівською областю, а м. Київ з Рівненською областю. Результат 4,5 на 1,5 очка на користь фаворитів. У львів’ян бій на 1 – й дошці Філіппському О. склав Опенишев В. і звів партію в нічию, побудувавши фортецю, а на останній 6-й дошці Колб Д. переміг Зайцева П. реалізувавши дебютну перевагу в ендшпілі. Подібно Рівненчанин Заболотний В. розійшовся миром з Овчаровим Т., а Саноцький В. переміг Лищука Т.

Цікавим  видався двобій Одеси і Харкова, де завдяки перемозі на 5 дошці Осипової А. над Гончар С. харків’яни святкували впевнену перемогу 4-2. Господарі Дніпропетровці перемогли Полтаву віддавши технічне очко на 5 дошці та 3-й Довбань В. програв Рудязі Ю.

Основна інтрига турніру вирішилась у 2 турі де зійшлись м.Київ та Донецька область. На 1 та 2 дошці судді зафіксували нічию. В 3-й ключовій у матчі дошці киянин Бабій П. «подарував» перемогу Кім Єн-Су. 4 дошка завдяки майстерності та класу Мусієнко О. над донеччанином Левановичем І. зрівняли шанси.  5 жіноча дошка прогнозовано принесла очки донеччанам, завдяки чудовій грі Бакланової Тетяни проти Аблогіної Інни, а 6 юнацька дошка в якій Лищук Т. не зміг поборотись з перспективним Зайцевим П. Результат 4-2 на користь Донецької області.

Наступний 3 тур лідерів видався сенсаційним – Донецька область – Харківська – 3:3. Харків’янин Агапов В. мав ключ до перемоги як у двобої з Кім Єн-Су так і в матчі загалом не скористався матеріальною перевагою. Маленьке диво на 5 дошці проти Бакланової Т. створила Осипова А. зігравши в нічию.

В подальшому все стало на свої місця і команди закономірно завершили турнір на місцях, що відповідали їхньому статусу. В чергове переможцем командного ЧУ2021 стала команда – Донецької області 13 з 14 можливих очок  в складі: капітан – Філіппських Олексій, Покотаєв В., Кім Єн-Су, Леванович І., Бакланова Т., зайцев П.

«Срібло» у команди м. Києва, яка набрала 12 з 14 можливих очок ( Овчаров Т., капітан – Коваленко В., Бабій П., Мусієнко О., Аблогіна І., Лищук Т.)

«Бронза»  в команди Харківської області з результатом 10 командних очок (Третяк А., Колісник К., капітан – Агапов В., Кабіденов Б., Осипова А., Філімонов А.).

Також варто згадати залік по дошкам, де слід відмітити гарні виступи на 1-й дошці львів’янин – Опенишева В, 5,5 очок, на 2-й дошці Сеніна В. з Дніпра4,5 очка та 6-й дошці  одесита Лапіна В.- 5 та львів’янин – Колба Д. 4,5 очки відповідно.

Турнір став гарною репетицією до майбутніх міжнародних виступів збірної України. Спортсмени мали можливість зосередитись на грі. Відчути командний дух і отримати досвід для подальших перемог на шляху до шахового Олімпу.

Матеріали змагань:

[Командний ЧУ]

[Особистий ЧУ (бліц), жінки]

[Особистий ЧУ (бліц), чоловіки]

Головний суддя турніру, національний арбітр України,

Ільницький Іван